Jeden dzień w Toruniu

Toruń to miasto, które zawsze kojarzyło mi się z piernikami i Kopernikiem, a od pewnego czasu też z serialem Lekarze. To właśnie dzięki serialowym kadrom postanowiłam odwiedzić to miasto. Spędziłam w nim tylko jeden dzień, przejazdem, ale to wystarczyło, żeby mnie oczarować.  Nie wiedziałam, że Toruń plasuje się zaraz po Krakowie w rankingu na największą ilość budowli w stylu gotyckim. Ten wpis to nie przewodnik po Toruniu. Nie jest to też opis najważniejszych zabytków. To tylko kilka migawek z tego magicznego miasta.

DSC04870

Jedną z ciekawszych budowli jest średniowieczna krzywa wieża. Legenda głosi, że osoby, które opierając sie o wieżę, nie zdołają utrzymać równowagi, na pewno były niewierne.

 

 

 

 

wiez

DSC04894Staromiejski ratusz, według legendy, zbudowany został na podobieństwo kalendarza. Wieża to jeden rok, cztery bramy symbolizują cztery pory roku. W budynku znajduje się 12 dużych sal, odpowiadających miesiącom, a okien jest podobno tyle, ile dni w roku. Gdy nadchodził rok przestępny, mieszczanie dobudowywali jeszcze jedno okno.

 

fig2 fig

W oknach ratusza można zauważyć figurki dawnych mieszczan. Wykonano je na wzór obrazu jednej z toruńskich świątyń.

 

fig4     fig3

Ceramicznych figurek jest znacznie więcej. Powstały z myślą o turystach. Mają przyciągać uwagę do zabytkowej architektury oraz przypominać o ludziach i czasach średniowiecza. To również wspaniały pomysł na ożywienie miasta.

 

DSC04872spichl

Niesamowicie podobają mi się te dwa budynki! Oba to dawne spichlerze, należące do średniowiecznych kupców. W pierwszym ozdoby okienne przypominają związane worki.

 

piero12      piero

Z Torunia nie można wyjechać bez pierników! Zapach cynamonu i innych przypraw wręcz unosi się na ulicach. Można je kupić na każdym kroku. Podobnie jest z… pierogami! W pierogarni Stary Toruń podawane są np. z maślanką. Pycha!

Jeden dzień to zdecydowanie za mało, żeby poznać Toruń.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s